Inspiromat

:

:

:

:

Captcha Image Jiný obrázek

Centrum občanského vzdělávání | 20.04.2016 12:46

Happening: Mezi záměrem a hrou (nová kniha)

K čemu jsou politické happeningy? Mohou něco doopravdy změnit? Jak přistupovat k jejich organizaci? Zbylo v součas­ném politickém happeningu ještě něco z toho původního, kla­sického? Jak působí na postoj samotných organizátorů?

https://www.namu.cz/item.php?item=315

35 metod podporujících participaci | 21.01.2015 09:38

Centrum občanského vzdělávání

Připravujete-li seminář nebo workshop v rámci nějž se chystáte zapojit účastníky do hledání řešení nějaké situace, zde je k mání popis 35 metod podporujících participaci, sdílení a kreativní myšlení.

http://www.liberatingstructures.com/

Jirka Pánek | 08.07.2014 12:41

Mapování cyklostojanů v Olomouci - participativní mapování

Olomouc se snaží profilovat jako město, které podporuje městskou cyklistiku. Cílem projektu bylo zjistit, jaké jsou možnosti parkování v cyklostojanech především v centru města a okolí.
Podívejte se, jak celý projekt, včetně mapování, probíhal. Více najdete na na odkazu: http://goo.gl/qjj0RY
Soubor: Mapovani-cyklostojanu-v-Olomouci.pdf

Karolína Silná | 13.06.2014 16:17

Future City Game v Ústí

Dokumentární film z průběhu hry Future City Game v Ústí nad Orlicí 13. a 14. listopadu 2013.
Video k vidění na YouTube: http://goo.gl/55H6uH

Centrum občanského vzdělávání | 18.02.2014 17:49

Manuál pro zapojování veřejnosti do přípravy vládních dokumentů

Manuál navazuje na Metodiku pro zapojování veřejnosti do přípravy vládních dokumentů. Během zpracování manuálu bylo na základě zkušeností z procesů zapojování veřejnosti do přípravy vládních dokumentů zjištěno, že pro použití metod zapojování veřejnosti má klíčový význam věcný obsah materiálu a nikoliv jeho typ. Manuál proto nepřiřazuje konkrétní techniku zapojování veřejnosti k určitému typu dokumentu, ale ponechává tuto volbu na úvaze předkladatele tak, aby zvolená technika umožnila efektivní projednání řešené věci.

Ke stažení zde: http://goo.gl/qjj0RY

Alena Rybníčková, Pražské fórum | 20.01.2014 17:34

Příklad worldworku ze Švýcarska

Dojemný příběh o worldwork setkání ze Švýcarska, kterak byznysmeni, nakupující shoppingcentra, policajti a pankáči našli společnou řeč. Soubor s celým textem najdete tu http://goo.gl/qjj0RY název Open-forum_worldwork.doc

Petr Klápště FA ČVUT / Nature Systems | 09.12.2013 16:50

Kurz akreditovaný MVČR "VYUŽITÍ PARTICIPACE VEŘEJNOSTI V PRAXI ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ, ÚZEMNÍHO A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE"

FA ČVUT a Nadace Partnerství připravují nový kurz "VYUŽITÍ PARTICIPACE VEŘEJNOSTI V PRAXI ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ, ÚZEMNÍHO A REGIONÁLNÍHO ROZVOJE" pro zájemce z praxe, veřejné správy a neziskového sektoru. Kurz kombinuje přednášky, diskuse a praktickou činnost - plánování plánu participace pro projekt z vlastní praxe.
Znalosti a dovednosti z kurzu lze uplatnit při přípravě a realizaci konkrétních projektů veřejných budov a prostranství (školy, hřiště, sportoviště, parky), pořizování a projednávání územních a strategických plánů, a dalších koncepčních dokumentů týkajících se místního a regionálního rozvoje.
Kurz je akreditován Ministerstvem vnitra pro průběžné vzdělávání úředníků dle zákona č. 312/2002 Sb. Odborní garanti kurzu jsou Petr Klápště (FA ČVUT) a Martin Nawrath (Nadace Partnerství).
Termín 22.-23. 1. 2014 a 5.-6.2. 2014 v Praze.
Více informací naleznete na http://www.gis.cvut.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=75

Markéta Kunešová / Nadace VIA | 02.12.2013 11:15

Chcete to zkusit, ale chybějí vám finance?

Fond T-Mobile prostřednictvím Nadace VIA v roce 2013 poprvé rozděloval téměř 3 miliony korun na projekty, které přispějí k ochotě a schopnostem Čechů vzájemně se domluvit (http://www.nadacevia.cz/cz/granty-a-podpora/podpora-mistnich-iniciativ/fond-t-mobile-2013-mluvme-spolu). Pokud vám k využití zde uvedených participativních metod chybí peníze, můžete zkusit podat žádost o grant v příštím roce. Vyhlášení proběhne cca na přelomu března a dubna 2014. Konzultovat můžete na uvedených kontaktech s Markétou Kunešovou: marketa.kunesova@nadacevia.cz a 233 113 370.

Centrum občanského vzdělávání | 24.11.2013 16:38

OECD - metodiky zapojení veřejnosti

http://www.oecd.org/gov/publicengagement.htm

OECD se poměrně důsledně věnovalo podpoře participace veřejnosti na rozhodovacích procesech ve veřejné sféře. Na výše uvedeném naleznete souhrn metodiky a odborných textů.

Petr Čáp | 24.11.2013 16:25

Art of Hosting

Na stránkách: http://www.artofhosting.org/

je možné naleznout ucelený přístup k participatory leadership, který využívá především metody World Café, Open Space, Pro-Action Café a Appreciative Inquiry.

Co je to inspiromat?


Inspiromat je sekce, kde můžete s ostatními sdílet svou inspiraci. Znáte ze své praxe či literatury zajímavou metodu, trik, postup či aktivitu? Cokoli, čím byste mohli ostatní obohatit? Nahrajte to sem.

Nemusí to mít pevnou strukturu. Na rozdíl od metod na hlavní stránce zde není účelem metodu do hloubky popsat - spíš ji připomenout, zmínit. Můžete zde sdílet i konkrétní zkušenost, která se nehodí do diskuze k jednotlivým metodám.

Chcete-li však sdílet komplexnější zkušenost (např. z realizace celého projektu), můžete využít náš on-line formulář. Jde o jednoduchou šablonu, která dá všem takovým příspěvkům přehlednou strukturu. My pak data vyexportujeme do PDF a umístíme sem do inspiromatu ke stažení.